Soorten subsidies en bedragen

Ontdek op deze pagina de subsidies voor kinderopvang van baby’s en peuters en andere financieringsmogelijkheden.
Ga snel naar...

Brochure subsidies

cover brochure subsidies voor kinderopvang baby's en peuters

In deze brochure vind je info over de subsidies voor de kinderopvang van baby's en peuters: de basissubsidie, subsidie inkomenstarief, plussubsidie, en de subsidies voor inclusieve opvang, dringende opvangplaatsen, ruimere openingsmomenten en flexibele gezinsopvang.

Raadpleeg de brochure

Subsidiebedragen

Bekijk de meest recente subsidiebedragen.

Subsidie inkomenstarief en IKT-mix

De subsidie inkomenstarief (IKT) zorgt ervoor dat gezinnen voor kinderopvang betalen op basis van hun inkomen en gezinssamenstelling. Sommige gezinnen krijgen voorrang. 

In bepaalde gevallen kan een IKT-mix worden toegepast, waarbij plaatsen met inkomenstarief gecombineerd worden met plaatsen waarvoor de organisator zelf de prijs bepaalt.

Veelgestelde vragen inkomenstarief

Foto van baby op laken met vraagtekens rond de baby

Een vraag over de subsidie inkomenstarief?

Bekijk de vragen

Brochures en informatie

Cover brochure inkomenstarief voor sector

Brochure inkomenstarief voor de sector

Raadpleeg de brochure
Cover brochure inkomenstarief voor ouders

Brochure inkomenstarief voor ouders

Raadpleeg de brochure
Houten huisjes met een houten figuurtje dat een percentageteken vasthoudt

Brochure IKT-mix

Raadpleeg de brochure
Cover kind in beeld inkomenstarief

Kind in beeld - inkomenstarief toont in beelden wat een attest inkomenstarief is, hoe een ouder het kan aanvragen, hoelang het geldig is, ….  De publicatie ondersteunt het gesprek tussen de ouder en de professional.

 

Raadpleeg of bestel de brochure
cover handleiding kind in beeld kinderopvang

Deze handleiding begeleidt professionals wanneer ze de Kind in Beeld - Inkomenstarief gebruiken in hun gesprek met ouders.

Raadpleeg de handleiding

Video's over inkomenstarief

  • Wat is inkomenstarief?
  • Individueel verminderde tarieven
  • Het attest inkomenstarief
  • Werken met inkomenstarief - de voorwaarden

Attesten inkomenstarief

Ouders die gebruik willen maken van inkomenstarief hebben een attest nodig. Via de link hieronder vind je meer info over:

  • aanvragen van een attest
  • jaarlijkse indexering
  • opzoeken van attesten

Betaling gereserveerde dagen

Om de beschikbare opvangplaatsen met inkomenstarief optimaal te benutten, betalen ouders voor de dagen die ze in hun opvangplan reserveren. Ze hebben recht op een aantal dagen afwezigheid. 

Voorrangsregels

In de kinderopvang waar ouders betalen volgens het inkomenstarief gelden voorrangsregels. 

Grondwettelijk Hof vernietigt de voorrangsregels in kinderopvang.

Volgens het Grondwettelijk Hof schenden de huidige regels het recht op gelijkheid en niet-discriminatie. 

Vlaams minister van Welzijn Caroline Gennez: "Ik ga de tijd nemen om het arrest grondig te bestuderen en daar ook over in dialoog te gaan met stakeholders, met de collega's. Ik wil daarbij zeker zijn dat we noch de organisatoren van kinderopvang, noch de ouders in onzekerheid storten. Elk alternatief moet de juridische toets doorstaan. Het lijkt me daarom verstandig om niet over één nacht ijs te gaan".

Opgroeien is voorstander van elke aanpassing die de kinderopvang toegankelijk maakt voor alle kinderen.  Lees meer over de stand van zaken in deze snelinfo

Subsidie kwaliteitsondersteuning (pedagogische ondersteuning)

Kinderbegeleiders en onthaalouders krijgen pedagogische ondersteuning op de werkvloer via de subsidie voor kwaliteitsondersteuning. Deze subsidie is bestemd voor organisatoren, pools gezinsopvang en Mentes.

Veelgestelde vragen

Foto van baby op laken met vraagtekens rond de baby

Een vraag over de pedagogische of kwaliteitsondersteuning?

Bekijk de vragen

Subsidie voor tijdelijke vervangcapaciteit

Wanneer een opvanglocatie tijdelijk sluit, kunnen organisatoren een subsidie krijgen voor vervangcapaciteit voor alternatieve opvangplaatsen in de buurt zodat kinderen toch de nodige opvang kunnen krijgen. 

Lokale besturen en Lokale Loketten coördineren dit en vragen toestemming aan Opgroeien. 

Subsidie voor versterking medewerkersbeleid

Organisatoren van groepsopvang die de nieuwe kindratio tussen 2024 en eind 2026 realiseren, krijgen de subsidie voor de versterking van het medewerkersbeleid, als ze aan de voorwaarden voldoen. 

Subsidie voor de infrastructuur van nieuwe plaatsen

Wat is het?

De subsidie ondersteunt de bouw en renovatie van infrastructuur voor nieuwe plaatsen. Deze plaatsen moeten een subsidiebelofte van Opgroeien hebben voor de basissubsidie of de subsidie inkomenstarief. 

Hoe verloopt het?

  • VIPA (het Vlaams Infrastructuurfonds voor Persoonsgebonden Aangelegenheden) stelt 60 miljoen euro ter beschikking.
  • Deze middelen worden toegekend aan de Vlaamse gemeenten (voor Brussel: aan de Vlaamse Gemeenschapscommissie of VGC). Zij krijgen de bedragen uiterlijk begin 2026, behalve als zij de subsidie weigeren.
  • De gemeenten en de VGC kunnen op hun beurt organisatoren van kinderopvang subsidiëren voor bouw- of renovatieprojecten.

Meer informatie vind je op de website van VIPA.

Subsidie voor praktijkcentrum kinderopvang

Hoeveel bedraagt de subsidie?  

Elk praktijkcentrum ontvangt een maximaal subsidiebedrag per jaar voor een periode van de toekenning van de subsidie in 2026 tot en met 31 december 2028, tenzij er sprake is van handhaving.  

Het bedrag van de subsidie is gekoppeld aan het spilindexcijfer 133,28. Het bedrag van de subsidie wordt gekoppeld aan de afgevlakte gezondheidsindex. Bekijk hier het geïndexeerde en meest recente jaarlijkse subsidiebedrag van het praktijkcentrum.  

Als het praktijkcentrum geen volledig jaar actief is, wordt dit bedrag verhoudingsgewijs verminderd in functie van de actieve periode. Dit is alvast zo voor het jaar 2026.  

Het project wordt opgevolgd en gemonitord door Opgroeien regie.  

  1. Subsidie voor vier voltijdse zij-instromers en halftijdse leercoach

    De subsidie is gebaseerd op een halftijdse leercoach en op vier voltijdse zij-instromers en wordt aangewend ter dekking van de loonkosten van de halftijdse leercoach en de vier zij-instromers. De subsidie is voorzien op een voltijdse tewerkstelling van de zij-instromers. Als blijkt dat de zij-instromer 4/5de tewerkgesteld wordt, wordt de subsidie verhoudingsgewijs verminderd. 

     

  2. Subsidie voor werkingskost

    De subsidie kan tot een bedrag van maximaal 5.427,72 euro voor een volledig jaar aangewend worden voor werkingskosten (dus als de subsidie niet voor een volledig kalenderjaar betaald wordt, is dat bedrag verhoudingsgewijze ook lager). De inschrijvingskost en het cursusgeld voor de zij-instromer komen niet in aanmerking als werkingskost. Wat wel in aanmerking komt zijn de werkingskosten voor de leercoach die kunnen bestaan uit materialen ter ondersteuning van het kwalificerend traject en de vervoerskosten van de leercoach. 

Omwille van de beperkte duur van de subsidie is er geen reservevorming mogelijk voor deze subsidie. 

Je mag de subsidie voor de organisatie van het praktijkcentrum niet cumuleren met een andere subsidie om dezelfde kosten te dekken. Bijvoorbeeld als je van elders een loonsubsidie krijgt voor een medewerker, kan je deze medewerker niet als gesubsidieerde zij-instromer in het praktijkcentrum inschakelen in het kader van deze subsidie. Dezelfde activiteiten kunnen niet dubbel worden gesubsidieerd. 

Hoe wordt de subsidie uitbetaald?

De uitbetaling van de subsidie gebeurt met voorschotten per kwartaal en een saldoafrekening. De voorschotten bedragen telkens 90% van het kwartaalbedrag en worden de eerste maand van elk kwartaal betaald. Het saldo wordt betaald uiterlijk op 15 mei van het jaar dat volgt op het betreffende kalenderjaar. 

Als de organisator of het agentschap het praktijkcentrum stopzet, berekent het agentschap het saldo in het kwartaal dat volgt op de stopzetting. 

Andere financieringsmogelijkheden:

Naast de bovenstaande subsidies zijn er ook andere subsidies en leningen die niet via Opgroeien verlopen.