Praktijk

A Way Home-coalitie West-Limburg

Samen met jongeren, ervaringsdeskundigen, hulpverleners, lokale besturen en vele andere partners worden acties opgezet om dak- en thuisloosheid bij jongvolwassenen te voorkomen. Want elke jongere verdient een veilige plek om te wonen, te groeien en zichzelf te zijn. De A Way Home-coalities zijn ontstaan omdat te veel jongvolwassenen tussen de mazen van het net vallen. Ze botsen op systeemfouten, versnipperde hulp en een gebrek aan structurele oplossingen.

Doel

In West-Limburg vonden verschillende partners de weg naar de A Way Home-coalitie. Ook in deze regio wordt de noodzaak ervaren om dak- en thuisloosheid bij jongvolwassenen tegen te gaan. Jongvolwassenen zijn een doelgroep die vaak moeilijk te bereiken zijn en onder de radar blijven. Ze vragen een specifieke aanpak en benadering. Partners vinden elkaar om noden van deze specifieke doelgroep in kaart te brengen, maar ook om samen concrete acties op te zetten, want er zijn nog heel wat drempels weg te werken.

De A Way Home-coalitie is gebaseerd op het collectief impact model. Het Collectieve Impact-model is een model voor samenwerking tussen verschillende organisaties en sectoren om complexe maatschappelijke problemen aan te pakken — zoals dak- en thuisloosheid bij jongvolwassenen.

Het centrale doel voor alle betrokkenen is “elke jongere heeft een thuis”.

De aanpak richt zich op

  • Structurele preventie
  • Vroege interventie
  • Voorkomen van uithuiszetting
  • Toegankelijke zorgcontinuïteit
  • Stabiele en duurzame huisvesting

De aanpak heeft twee randvoorwaarden nl. ‘duty to assist’ (plicht om te helpen) en ‘jongerenparticipatie’, jongeren worden actief betrokken.

Doelgroep

Jongvolwassenen in (dreigende) dak- en thuisloosheid

Werkwijze

De 5 kernprincipes van het Collective Impact-model:

Gezamenlijke agenda
Alle betrokken partijen (bv. jeugdzorg, huisvestingsdiensten, gemeenten, welzijnsorganisaties) werken vanuit een gedeelde visie en doelstelling: het structureel verminderen of voorkomen van dak- en thuisloosheid bij jongvolwassenen.

Strategisch leren
Er worden gezamenlijke indicatoren en meetmethoden afgesproken om vooruitgang te volgen. Bijvoorbeeld: aantal jongeren dat stabiele huisvesting vindt, duur van dakloosheid, toegang tot begeleiding.

Actiegericht samenwerken
Elke organisatie draagt bij vanuit haar eigen expertise, maar op een gecoördineerde manier.

Transparante communicatie
Regelmatige en transparante communicatie tussen partners is cruciaal om vertrouwen op te bouwen, afstemming te behouden en samen te leren.

Ondersteunende backbone-organisatie
Een neutrale coördinerende partij (zoals een netwerkorganisatie of gemeente) zorgt voor de dagelijkse coördinatie, dataverzameling, communicatie en ondersteuning van het samenwerkingsproces.

Partners

Back-office: Arktos, Overkop, ervaringsdeskundige armoede coach, Act Team Jovo, JAC, CAW, OCMW’s Beringen/ Tessenderlo-Ham/ Leopoldsburg, Vlaamse overheid lokaal sociaal beleid.

Actiegroepen: OCMW’s West-Limburg, straathoekwerkers, Arktos, JAC, Act Team Jovo, WIL, IGS, GBO

Collectief: verschillende geïnteresseerde partners

Wat maakt je praktijk tot een succes?

Verschillende partners zijn betrokken vanuit eigen enthousiasme en interne drijfveren, wat zorgt voor een breed draagvlak en engagement om acties samen op te zetten.
Actiegroepen zijn concreet aan de slag met acties rond specifieke thema’s.
Actiegroep aanbod in kaart

  • Overzicht van het aanbod gemaakt en gelinkt aan de doorverwijstool GGZ en welzijn van eerstelijnszone West-Limburg
  • Flyer en website maken van de basisvoorzieningen in de ELZ + noden signaleren aan de lokale besturena

Actiegroep wonen

  • Overzicht woonvormen in de ELZ
  • Beurs ‘budget in zicht’: input gegeven rond rechten, plichten, ondersteuning ovv wonen
  • Handleiding opmaken: ‘hoe zoek ik een woning?’ – ondersteuning Digipunten en werken naar vindplaatsen

Welke uitdagingen liggen er voor?

  • Preventieve acties opzetten (vb. preventie uithuiszetting).
  • Eventueel nieuwe actiegroepen opstarten met nieuwe thema’s en acties.
  • De acties zonder middelen, voldoende concreet krijgen en impact maken.

Auteur

A Way Home West-Limburg

Jaar van publicatie

2025
Vragen?
Neem dan contact op met:
Portret van A Way Home Coalitie West-Limburg
A Way Home Coalitie West-Limburg
Ook interessant