Vzw Jeugdzorgcentrum gebruikt, net als 150 andere jeugdhulporganisaties, het capaciteitsbeheersysteem. Met de principes ervan waren ze voordien al vertrouwd. De meerwaarde van het systeem zit vooral in de bredere uitrol in de sector en in de rechtstreekse dialoog die het meebrengt tussen voorzieningen en Opgroeien.
“We hadden ook voor de invoering van het systeem al een goed zicht op ons beschikbaar aanbod en een goede samenwerking met het team Jeugdhulpregie van Opgroeien”, vertelt Nathalie van vzw Jeugdzorgcentrum. “We maken altijd een zorgvuldige afweging: wat gebeurt er als er in deze leefgroep nog een jongere bijkomt? Soms is dat even niet mogelijk. We hebben een verantwoordelijkheid naar de samenleving, maar ook naar de veiligheid in de leefgroep. Onze contactpersonen bij jeugdhulpregie houden daar rekening mee. Ze erkennen onze kennis en ons advies.”
Centraal beheer voor nog meer overzicht
Een van de volgende maatregelen is dat de overheid in de toekomst de regie opneemt bij de toeleiding, toewijzing en matching tussen vragen en aanbod voor kinderen en jongeren die wachten op een plaats.
Met dat centraal beheer - dat op 22 mei door de Vlaamse Regering in een decreet werd vastgelegd - komt er nog meer overzicht op wie wacht, wat de noden zijn en waar plaats vrijkomt, zodat kinderen en jongeren nog sneller en gerichter kunnen geholpen worden.