Het capaciteitsbeheersysteem in de praktijk: “We wegen problematieken en draagkracht altijd heel zorgvuldig af"

01 juli 2026
Nathalie en Nathalie in gesprek over het capaciteitsbeheersysteem
Sinds begin dit jaar gebruiken jeugdhulporganisaties het capaciteitsbeheersysteem van Opgroeien om zicht te geven op hun al dan niet beschikbare bedden. Vzw Jeugdzorgcentrum geeft ons een inkijk in hoe ze het systeem gebruiken en van wat de meerwaarde is.

Vzw Jeugdzorgcentrum gebruikt, net als 150 andere jeugdhulporganisaties, het capaciteitsbeheersysteem. Met de principes ervan waren ze voordien al vertrouwd. De meerwaarde van het systeem zit vooral in de bredere uitrol in de sector en in de rechtstreekse dialoog die het meebrengt tussen voorzieningen en Opgroeien.  

“We hadden ook voor de invoering van het systeem al een goed zicht op ons beschikbaar aanbod en een goede samenwerking met het team Jeugdhulpregie van Opgroeien”, vertelt Nathalie van vzw Jeugdzorgcentrum. “We maken altijd een zorgvuldige afweging: wat gebeurt er als er in deze leefgroep nog een jongere bijkomt? Soms is dat even niet mogelijk. We hebben een verantwoordelijkheid naar de samenleving, maar ook naar de veiligheid in de leefgroep. Onze contactpersonen bij jeugdhulpregie houden daar rekening mee. Ze erkennen onze kennis en ons advies.” 

“We maken altijd een zorgvuldige afweging: wat gebeurt er als er in deze leefgroep nog een jongere bijkomt?”
Nathalie en Nathalie in gesprek over het capaciteitsbeheersysteem
Nathalie, vzw Jeugdzorgcentrum
Bouwen aan partnerschap met het capaciteitsbeheersysteem

Het capaciteitsbeheersysteem is een van de eerste verwezenlijkingen uit het plan jeugdhulp. De tool geeft een beter zicht op beschikbare plaatsen bij voorzieningen. Dat helpt bij een betere en snellere toeleiding van kinderen en jongeren naar een geschikt hulpaanbod. Tegelijk is het een hefboom om in dialoog te gaan met voorzieningen, en zo beter te begrijpen wat wel of niet haalbaar is voor een jeugdhulporganisatie.  

Centraal beheer voor nog meer overzicht

Een van de volgende maatregelen is dat de overheid in de toekomst de regie opneemt bij de toeleiding, toewijzing en matching tussen vragen en aanbod voor kinderen en jongeren die wachten op een plaats. 

Met dat centraal beheer - dat op 22 mei door de Vlaamse Regering in een decreet werd vastgelegd - komt er nog meer overzicht op wie wacht, wat de noden zijn en waar plaats vrijkomt, zodat kinderen en jongeren nog sneller en gerichter kunnen geholpen worden.

Andere nieuwsberichten